16/04/2011

ПОКАНА




НУ „Св. Софроний Врачански” – Враца
съвместно с RSC-Кралската Шекспирова компания

организира

театрално ателие
„Да изследваме света на Шекспир”


Мотото на събитието е "Stand up for Shakespeare", което предполага активното включване на участниците в ателието.

Идеята на организаторите е:
·        да концентрират вниманието на участниците върху използването на пиеси и драматизации за целите на преподаването в училище без оглед възрастовата група на учениците;
·        да се представи необятния талант на Уилям Шекспир, а неговите творби да станат разбираеми и близки за съвременните ученици.

Програмата предвижда запознаване с творчески подходи при преподаването, ученето и играенето на шекспировите пиеси. Тя насочва вниманието върху практически стратегии, които да подпомогнат учениците да харесват и се наслаждават на творбите на великия английския драматург, както и да им вдъхнат увереност за по-добро разбиране на неговите герои, език и теми.

Ателието ще се води от г-н Гарт Принс – RSC Learning and Performance Network, Обединено кралство.
Г-н Принс е работил в театъра, в продължение на дълги години е ръководел учебен театър и има опит в преподаването на драма. Притежава следдипломна квалификация по драма за начално училище. Понастоящем провежда ателиета в различни училища на Обединеното кралство. В сесиите си за обучение на учители от Глостършир той включва разнообразни техники за работа по темата. Подобни техники преподавателят ще покаже и по време на ателието в НУ „Св. Софроний Врачански”.


Заниманията ще се проведат на 2 май 2011г. в голямата зала на РИО - Враца. Участниците имат възможност да изберат между две сесии – сутрешна и следобедна – съответно 8:30-12:00 ч. и 14:00-17:30ч. (с регламентирана почивка).

Основният работен текст ще бъде шекспировата пиеса „Ромео и Жулиета”. (Моля, носете със себе си текста – по възможност на английски език.)

Работен език: английски
Дрес код: ежедневно облекло, ниски обувки (последните са желателни за да не се възпрепятства активното включване на участниците)

От учителите, които ще вземат участие в ателието, не се изисква да са специалисти в областта на драматичното изкуство. Дейностите са подбрани така, че да представляват интерес и за хора без специфичен опит.
Ателието е практическо и няма да включва лекционен материал.


Моля да заявите участието си чрез регистрация на електронен адрес sofronii@m-real.net до г-жа Антоанета Сиракова, директор на училището, и копие до г-жа Калина Николова, организатор от българска страна, на адрес cally@abv.bg, като посочите сесията, която желаете да посетите.
Регистрациите се приемат до 26.04.2011г.

На 3.05.2011г. г-н Гарт Принс съвместно с г-жа Калина Николова и г-жа Лилия Гешева, ст. учители в училището, ще проведат репетиция с групата ученици, които ще участват във Втория международен Доа театрален фестивал в Истанбул, Турция. В края на м. май младите актьори ще представят драматизация на „Златната гъска” по Братя Грим. Репетицията е закрита за посетители.  

14/04/2011

Визита във Франция

В периода 30.03.2011 г. - 04.04.2011г. представители на екипа, работещ по проект „Изкуства в действие”, взеха участие в мобилност до Училище „Ла кроа руж”, гр. Брест – Франция.
Делегацията включваше директора на училището г-жа Антоанета Сиракова, г-жа Калина Николова – координатор на проекта и учителите Румяна Петкова, Геройка Иванова, Ирена Лозанова и Лиляна Лазарова.
В рамките на учебната визита гостите се запознаха с институцията и екипа от учители и ученици, работещи по проекта от френска страна, имаха възможност да видят обучението на учениците в училището и да научат за целодневната организация на учебния процес. Децата от работния екип представиха концерт с изпълнения на песни от различните части на Франция, а изненадата беше когато запяха и на български език. Френските деца изпратиха за българските си приятели „културна кутия”, в която бяха поставили сувенири, продукти и материали, представящи тяхната страна, регион и училище. От своя страна ние подарихме произведения, изработени от нашите ученици – аплицации, пролетни цветя, маски, кутийки за подаръци и др.
За гостите беше интересно да научат за първоаприлската традиция за окачване на шеговити рисунки на т. нар. „априлски риби”, както и за местния бретонски (келтски) език, който все още се говори от известна част от населението.
По време на престоя си във Франция българските учители се запознаха с някои културни особености на страната, придобиха представа за учебния процес в едно частно френско училище и видяха продукти от реализираните до момента дейности.

10/04/2011

Weaving


Тъкането е един от най-старите занаяти, развит от човечеството. Корените му могат да се открият в дълбока древност.
Нашият интерес към тъкането се появи, когато през есента, като част от дейностите по проекта, посетихме килимарската школа в гр. Чипровци. Там се насладихме на уменията на майсторите-тъкачи и се запознахме с багренето на вълна с естествени бои.
В началото на м. март наши гости бяха учители от страните-партньори. Някои от тях започнаха пано, тъкано на вертикален стан. След това ние, учениците от 4б клас, под ръководството на нашата учителка, г-жа Емилия Върбанова, довършихме започнатото. Беше ни много интересно да преплитаме нишките и бяхме любопитни какъв ще бъде крайния резултат. Накрая всички бяхме доволни от плода на своя труд.
  
Weaving is on of the oldest crafts developed by mankind. Its roots date back in the ancient times.
Our interest to waving appeared when in the autumn, as a part of our project activities, we visited the carpet weaving school in the town of Chiprovtsi. There we got aware of the craftsmanship of the old masters and saw natural paint wool colouring.
In the beginning some teachers from our partner schools visited us. Some of them started weaving a small decorative carpet on a vertical loom. Then we, the pupils from Class 4b together with our teacher Mrs. Emiliya Varbanova, finished the carpet. It was very funny for us to work on the loom and were curious to see what the final result will be. Finally all of us were very happy with the fruit of our work.